3M™ 7000000697 Cleaner and Polish, 21 oz Container Aerosol Can Container, Citrus Odor/Scent, Liquid Form
Invoice Description
STAINLESS STEEL CLEANER & POLISH, 21oz AEROSOL,LIME, 3M CLEANERS
Features
Back To Top- Davit arm for portable fall arrest post
- Adjustable offset upper davit mast (model 8518001)
- Built-in primary and secondary pulleys
- Quick mount winch srl bracket
- Detent and knob style adjustment
- Built-in secondary fall arrest anchor point
- Includes cable stabilizer strap
- Lightweight corrosion resistant aluminum construction
- 0.95 g/ml density
- >212 deg F boiling point
Tech Specs
Back To Top| Brand | 3M |
|---|---|
| In Stock | N |
| Applicable Materials | Stainless Steel, Chrome, Laminated Plastic and Aluminum |
| Color | White |
| Composition | Water, White Mineral Oil, IsoButane, Sorbitan Oleate, Ethanolamine |
| Container Size | 21 oz |
| Container Type | Aerosol Can |
| Form | Liquid |
| Net Weight | 1.68 lb |
| Odor/Scent | Citrus |
| Specific Gravity | 0.92 to 0.98 |
| VOC Content | 265 to 295 g/L |