3M Protecta Fall Protection 1340161 PRO™ Stretch Elastic Tie-Off Variable Shock Absorbing Lanyard, 130 to 310 lb Load, 6 ft L, Polyester Webbing Line, 2 Legs, Rebar Hook Anchorage Connection, ANSI A10.32, OSHA 1910.66, OSHA 1926.502
Description
PRO™ stretch shock-absorbing lanyards provide high quality compliance at an economical price and incorporate a unique stretchable design. They offer complete freedom of movement while reducing trip fall hazards, dragging or snagging by expanding to 6 ft (1.8 m) when taut and automatically contracting to 4-1/2 ft (1.4 m) in reaction to the workers movements. The design is lightweight and provides added comfort and safety. The unique inner core begins to extend and absorb energy once subjected to a fall, and limits the fall arrest forces to safe levels. A built-in impact indicator provides easy visual evidence if the shock has been involved in a fall. All Protecta® lanyards feature high-strength, durable and corrosion-resistant materials to stand up to demanding jobsites.
Invoice Description
Features
Back To Top- Stretches in reaction to your movements
- Abrasion resistant polyester tubular webbing
- User friendly self-locking snap hooks at each end
- Energy absorbing design limits fall arrest forces
- Built-in impact indicator
- Self-locking steel rebar hook at leg ends
Tech Specs
Back To Top| Type | Elastic Tie-Off Variable |
|---|---|
| Load Capacity | 130 to 310 lb |
| Length | 6 ft |
| Line Material | Polyester Webbing |
| Hardware Material | Zinc Plated Steel |
| Number of Legs | 2 |
| Color | Red |
| Anchorage Connection Type | Rebar Hook |
| Harness Connection Hook Type | Snap Hook |
| Brand | 3M Protecta Fall Protection |
| In Stock | Y |
| Anchorage Hook Gate Opening | 3/4 in |
| Series | PRO� Stretch |
| Specifications Met | ANSI A10.32, OSHA 1910.66, OSHA 1926.502 |
| Strap Width | 1-15/16 in |
| Tensile Strength | 6600 lb |