3M Protecta Fall Protection 1340220 PRO-Stop™ Fixed Absorbing Lanyard, 130 to 310 lb Load, 6 ft L, Polyester Webbing Line, 1 Legs, Snap Hook Anchorage Connection, ANSI A10.32, OSHA 1910.66, OSHA 1926.502
Description
Our PRO-Stop™ shock-absorbing lanyards provide high quality compliance at an economical price and are trusted by workers. They feature a one-piece lanyard with integral energy absorber, durable webbing and plated alloy steel hardware for strength and corrosion resistance. PRO-Stop™ lanyards feature a unique inner core that immediately begins to extend and absorb energy during a fall, limiting arresting forces to safe levels. In addition, PRO™ lanyards are lightweight and provide added comfort and safety. Various styles, lengths and hooks options are available to suit your specific jobsite needs.
Invoice Description
Features
Back To Top- Abrasion resistant tubular polyester webbing
- Compact and integral energy absorber
- Energy absorbing design limits fall arrest forces
- User friendly self-locking snap hooks at each end
- Impact indicator
Tech Specs
Back To Top| Type | Fixed |
|---|---|
| Series | PRO-Stop� |
| Load Capacity | 130 to 310 lb |
| Length | 6 ft |
| Line Material | Polyester Webbing |
| Number of Legs | 1 |
| Color | Red |
| Strap Width | 1-3/8 in |
| Tensile Strength | 6600 lb |
| Anchorage Connection Type | Snap Hook |
| Anchorage Hook Gate Opening | 3/4 in |
| Harness Connection Hook Type | Snap Hook |
| Brand | 3M Protecta Fall Protection |
| In Stock | Y |
| Hardware Material | Zinc Plated Steel |
| Specifications Met | ANSI A10.32, OSHA 1910.66, OSHA 1926.502 |