Ajax 304 Chisel, Oval Collar, 1 in Flat Alloy/Carbon Steel Tip, 9 in OAL, 1 in W Blade
Invoice Description
.580 HEX SHANK OVAL FLAT CHISEL
Features
Back To Top- This class of tools are used in 15 lb
- Pneumatic chipping hammers to cut or chip metal or concrete
Tech Specs
Back To Top| Brand | Ajax |
|---|---|
| In Stock | Y |
| Blade Width | 1 in |
| Chisel Style | Oval Collar |
| Material | Alloy/Carbon Steel |
| Overall Length | 9 in |
| Stock Shape | Hex |
| Stock Size | 0.58 in |
| Tip Material | Alloy/Carbon Steel |
| Tip Size | 1 in |
| Tip Type | Flat |
| Cord Color | Alloy/Carbon Steel |