Anchor® 3440-B-CL Faceshield Visor, Clear, PETG, 9 in H x 15-1/2 in W x 0.04 in THK Visor, For Use With Jackson® Safety Faceshields, Specifications Met: ANSI Z87.1-2003
Invoice Description
VISOR,CLEAR,9x15-1/2IN, ALUMINUM BOUND, FOR JACKSON HELMETS, ANCHOR VISORS
Tech Specs
Back To Top| Color | Clear |
|---|---|
| Material | PETG |
| Brand | Anchor |
| In Stock | Y |
| Specifications Met | ANSI Z87.1-2003 |
| Suitable For Use With | Jackson� Safety Faceshields |
| Visor Height | 9 in |
| Visor Thickness | 0.04 in |
| Visor Width | 15-1/2 in |