Anvil® 0318907201 FIG 383 Hex Head Bushing, 3/8 x 1-1/4 in Nominal, MNPT x FNPT End Style, 150 lb, Malleable Iron, Black Oxide, Domestic
- Item Code: ANV BB 1.25X.375-LQ
- Brand: Anvil
- Mfg Part No: 0318907201
Discontinued
Invoice Description
11/4X3/8 BLK MI HEX BUSHING M.I. CLEARANCE
Features
Back To Top- Malleable iron pipe fittings hold two different pipe parts together and direct gas and liquid movement.
Tech Specs
Back To Top| In Stock | N |
|---|---|
| Domestic/Import | Domestic |
| End Style | MNPT x FNPT |
| Finish | Black Oxide |
| Fitting/Connector Type | Bushing |
| Material | Malleable Iron |
| Nominal Size | 3/8 x 1-1/4 in |
| Pressure Class | 150 lb |
| Pressure Rating | 300 psi |
| Series | FIG 383 |
| Temperature Rating | -20 to 350 deg F |
| Type | Hex Head |
| Brand | Anvil |