Anvil® 0318907680 FIG 383 Hex Head Pipe Bushing, 2-1/2 x 1 in Nominal, MNPT x FNPT End Style, 150 lb, Malleable Iron, Domestic
Description
Anvil International offers the broadest line of malleable iron fitting sizes in both black and galvanized finishes. Every fitting is manufactured and tested to meet Anvil's strict quality standards. All Anvil Class 150/300 Malleable Iron Fittings conform to ASME B16.3 and unions conform to ASME B16.39. All elbows and tees 3/8 in (10 DN) and larger are 100% gas tested at a minimum of 100 PSI (6.9 bar).
Invoice Description
Features
Back To Top- Malleable iron pipe fittings hold two different pipe parts together and direct gas and liquid movement.
Tech Specs
Back To Top| Type | Hex Head |
|---|---|
| Nominal Size | 2-1/2 x 1 in |
| End Style | MNPT x FNPT |
| Material | Malleable Iron |
| Brand | Anvil |
| In Stock | Y |
| Color | Black |
| Domestic/Import | Domestic |
| Fitting/Connector Type | Bushing |
| Pressure Class | 150 lb |
| Pressure Rating | 300 psi |
| Series | FIG 383 |
| Temperature Rating | -20 to 150 deg F |