Apex® MDA-08 Magnetic Power Drive Nutsetter, 1/4 in Hex Point, Hex Shank, 1-3/4 in OAL, Steel
Invoice Description
NUTSETTERS MAGNETIC 1/4IN 6PT 1/4IN HEX DRIVE 1-3/4IN AL
Features
Back To Top- Proprietary steel and heat treat process yields greater strength and longer bit life
- Cutting edge machining process results in tighter tolerances and superior product consistency
- Better and more consistent fit to fasteners leads to better torque transfer
- Power bits are best used with quick-release (QR series) chucks
Tech Specs
Back To Top| Type | Magnetic |
|---|---|
| Point Size | 1/4 in |
| Point Type | Hex |
| Overall Length | 1-3/4 in |
| Shank Type | Hex |
| Shank Size | 1/4 in |
| Locking Type | Ball |
| Material | Steel |
| Brand | Apex |
| In Stock | Y |
| Body Diameter | 7/16 in |
| Measurement System | Imperial |