Apollo 70-600 2 Piece 3 Way Diversion Ball Valve, 1/2 in, FNPT, 400 psi CWP, ASTM B584 Bronze, Lever
Description
The Apollo 70-600 Series standard port 3-Way Diversion valve is ideal for making tank selection and fluid transfers simpler. Manufactured with proven ASTM Materials in the US.
Invoice Description
Tech Specs
Back To Top| Type | 2 Piece, 3 Way, Diversion |
|---|---|
| Series | 70-600 |
| Nominal Size | 1/2 in |
| End Style | FNPT |
| Pressure Rating | 400 psi CWP |
| Port Type | Standard |
| Body Material | ASTM B584 Bronze |
| Ball Material | Chromium Plated Brass |
| Trim Material | Brass |
| Softgoods Material | PTFE Seal, RPTFE Seat and MPTFE Stem Packing Ring |
| Actuator Type | Lever |
| Temperature Rating | 500 deg F |
| Dimensions | 2-3/4 in OAL |
| Brand | Apollo |
| In Stock | Y |