Apollo™ 73A10301A 73A-100 2-Piece Ball Valve, 1/2 in Nominal, FNPT End Style, Forged Carbon Steel Body, Standard Port, MPTFE Softgoods, Domestic
Invoice Description
BALL VALVE,1/2IN,STEEL, 2000psi WOG, 2-WAY,THREADED,FNPT, APOLLO BALL VALVES
Features
Back To Top- Blow-out proof stem design
- Zinc phosphate corrosion protection
- Vacuum service to 29 in Hg
- Zinc plated steel lever nut
- ASTM A108-CS gland nut
- ASTM A216-WCB retainer
- Zinc plated steel lever with vinyl grip
- 150 psig saturated steam/body seal
- With Standard Configuration
Tech Specs
Back To Top| Type | 2-Piece |
|---|---|
| Series | 73A-100 |
| Nominal Size | 1/2 in |
| End Style | FNPT |
| Pressure Rating | 2000 psi CWP |
| Port Type | Standard |
| Body Material | Forged Carbon Steel |
| Ball Material | Carbon Steel |
| Trim Material | Carbon Steel/RPTFE |
| Softgoods Material | MPTFE |
| Actuator Type | Lever Handle |
| Brand | Apollo |
| In Stock | Y |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inlet to Outlet Length | 2.31 in |
| Media | Water |
| Orifice Size | 1/2 in |
| Top to Inlet Center | 1.78 in |