Apollo™ 77F-100-01 77F-100 2-Piece Ball Valve, 3 in Nominal, FNPT End Style, Full Port, RPTFE Softgoods, Domestic
Description
The Apollo™ 77F-100 series is a full port forged brass ball valve suitable for a wide range of flow control applications including HVAC, fuel gas, fire protection, irrigation etc. These NPT threaded, 2-piece valves combine reliable operation with maximum economy. Valves include most pertinent agency approvals. Proudly Made in the USA.
Invoice Description
Features
Back To Top- Heavy pattern forged design
- Corrosion resistant materials
- Adjustable stem packing
- Blow-out proof stem
- Silicone free assembly
- 100% factory tested
- 150 psi working steam pressure
- Vacuum service to 29 in Hg
- RPTFE stem packing
Tech Specs
Back To Top| Type | 2-Piece |
|---|---|
| Series | 77F-100 |
| Nominal Size | 3 in |
| End Style | FNPT |
| Pressure Rating | 400 psi CWP |
| Port Type | Full |
| Body Material | Forged Brass |
| Ball Material | Chrome Plated Brass |
| Trim Material | Brass Stem/RPTFE Seat |
| Softgoods Material | RPTFE |
| Actuator Type | Standard Lever |
| Temperature Rating | 0 to 400 deg F |
| Brand | Apollo |
| In Stock | N |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inlet to Outlet Length | 7.05 in |
| Top to Inlet Center | 5.03 in |