Band-It® JS2019 Junior® Buckle Locking Preformed Hose Clamp, 13/16 in Closed Dia x 0.025 in THK, 201 Stainless Steel, Domestic
Invoice Description
PREFORMED JR. CLAMP 3/8INX .025IN 201SS 100/BX
Features
Back To Top- Vibration resistant lip wrap lock design, lock is formed by a simple lever movement, no hammering or crimping
- Smooth inside diameter provides 360 deg of uniformed clamping surface to prevent leak paths and a lower buckle profile reduces the risk of snags and injuries when dragging industrial hoses
- Constructed with a double wrap of band material which increases the holding power of clamped assemblies
- Various materials for different corrosive environments
- Junior smooth ID clamps use a lip wrap buckle rather than a punch style buckle where the punch could result in damage to the fittings
- Junior smooth ID clamps can be installed with BAND-IT hand tools C00269 or C00169 with either the J00169 junior adapter or the J05069 heavy duty junior adapter
Tech Specs
Back To Top| In Stock | Y |
|---|---|
| Material | 201 Stainless Steel |
| Series | Junior� |
| Closed Diameter | 13/16 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Length | 9.6 in |
| Temperature Rating | 2550 deg F |
| Thickness | 0.025 in |
| Type | Buckle Locking Preformed |
| Width | 3/8 in |
| Brand | Band-It |