Band-It® JS2369 Junior® Buckle Locking Preformed Hose Clamp, 1-3/4 in Closed Dia x 0.03 in THK, 201 Stainless Steel, Domestic
Invoice Description
1-3/4IN S.S. PREFORMED CLAMP 1/2IN WIDE .030 THICK; 100/BX; SOLD EACH
BAND-IT CLAMPS
Features
Back To Top- Vibration resistant lip wrap lock design, lock is formed by a simple lever movement, no hammering or crimping
- Smooth inside diameter provides 360 deg of uniformed clamping surface to prevent leak paths and a lower buckle profile reduces the risk of snags and injuries when dragging industrial hoses
- Constructed with a double wrap of band material which increases the holding power of clamped assemblies
- Various materials for different corrosive environments
- Junior smooth ID clamps use a lip wrap buckle rather than a punch style buckle where the punch could result in damage to the fittings
- Junior smooth ID clamps can be installed with BAND-IT hand tools C00269 or C00169 with either the J00169 junior adapter or the J05069 heavy duty junior adapter
Tech Specs
Back To Top| In Stock | Y |
|---|---|
| Temperature Rating | 2550 deg F |
| Material | 201 Stainless Steel |
| Closed Diameter | 1-3/4 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Length | 15.8 in |
| Series | Junior� |
| Thickness | 0.03 in |
| Type | Buckle Locking Preformed |
| Width | 1/2 in |
| Brand | Band-It |