Band-It® Ultra-Lok® UL2109 Buckle Locking Preformed Hose Clamp, 2-3/4 in ID x 0.03 in THK, 201 Stainless Steel, Domestic
Invoice Description
SS PREFORMED CLAMP 3/4INW x 2-3/4INID, 50 PER BOX, SOLD BY EACH.
Features
Back To Top- Unique lock formed under full tension maximizing tightness
- Lock is thicker and 2-3 times stronger than other preformed clamps
- Smooth ID design reduces leak paths
- Lock hood protects lock from snags
- Double wrapped for additional strength
- Install with UL4000B or UL9010 and apply Ultra-Lok® 4 times faster than band and buckle and other preformed clamp
Tech Specs
Back To Top| In Stock | Y |
|---|---|
| Material | 201 Stainless Steel |
| Brand | Band-It |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inside Diameter | 2-3/4 in |
| Length | 24.1 in |
| Temperature Rating | 2550 deg F |
| Thickness | 0.03 in |
| Type | Buckle Locking Preformed |
| Width | 3/4 in |