BBI 306054 Hex Nut, 3/8-16, Medium Carbon Steel, Zinc Yellow CR+6, 8 Material Grade, Right Thread
Invoice Description
HEX NUT, 3/8", GR8 HEX NUT, 3/8", COARSE HEAT TREATED YELLOW,GRADE 8, BRI 306054
Tech Specs
Back To Top| Thread Type | UNC |
|---|---|
| Material | Medium Carbon Steel |
| Material Grade | 8 |
| Finish | Zinc Yellow CR+6 |
| Brand | BBI |
| In Stock | Y |
| Diameter - Thread Size | 3/8/2016 |
| Hardness | HRC 26 to 34 |
| Height | 21/64 in |
| Measurement System | Imperial |
| Thread Direction | Right |
| Width Across Flats | 9/16 in |
| Wrench Size | 9/16 in |