BBI 306058 Hex Nut, 1/2-13, Medium Carbon Steel, Zinc Yellow CR+6, 8 Material Grade, Right Thread
Invoice Description
HEX NUT, 1/2", GR8 HEX NUT, 1/2", COARSE HEAT TREATED YELLOW,GRADE 8, BRI 306058
Tech Specs
Back To Top| Thread Type | UNC |
|---|---|
| Material | Medium Carbon Steel |
| Material Grade | 8 |
| Finish | Zinc Yellow CR+6 |
| Brand | BBI |
| In Stock | Y |
| Diameter - Thread Size | 1/2/2013 |
| Hardness | HRC 24 to 32 |
| Height | 7/16 in |
| Measurement System | Imperial |
| Thread Direction | Right |
| Width Across Flats | 3/4 in |
| Wrench Size | 3/4 in |