BBI 349007 Regular Split Lock Washer, 5/16 in Nominal, Alloy Steel, Zinc CR+3
Invoice Description
5/16" SPLIT LOCK WASHER GR5, ZINC PLATED, HARDENED, GRADE 5 SPLIT LOCK WASHERS, 100 PK - 349007
Features
Back To Top- A coiled, hardened, split circular washer with a slightly trapezoidal wire section
Tech Specs
Back To Top| Type | Regular |
|---|---|
| Nominal Size | 5/16 in |
| Outside Diameter | 0.583 in |
| Thickness | 0.078 in |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Zinc CR+3 |
| Brand | BBI |
| In Stock | Y |
| Inside Diameter | 0.322 in |
| Measurement System | Imperial |