BBI 349008 Regular Split Lock Washer, 3/8 in Nominal, Alloy Steel, Zinc CR+3
Invoice Description
3/8" SPLIT LOCK WASHER, REGULAR, ZINC CR+3, 2400 PCS PER CASE,100PCS PER BOX; BRIGHTON BEST INTERNATIONAL 349008
Features
Back To Top- A coiled, hardened, split circular washer with a slightly trapezoidal wire section
Tech Specs
Back To Top| Type | Regular |
|---|---|
| Nominal Size | 3/8 in |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Zinc CR+3 |
| Brand | BBI |
| In Stock | Y |
| Inside Diameter | 0.385 in |
| Measurement System | Imperial |
| Outside Diameter | 0.68 in |
| Thickness | 0.094 in |