BBI 349010 Regular Split Lock Washer, 1/2 in Nominal, Alloy Steel, Zinc CR+3
Invoice Description
SPLIT LOCK WASHER, 1/2",GR5 SPLIT LOCK WASHER, 1/2", HEAT TREATED ZINC, GRADE 5, BRI 349010
Features
Back To Top- A coiled, hardened, split circular washer with a slightly trapezoidal wire section
Tech Specs
Back To Top| Type | Regular |
|---|---|
| Nominal Size | 1/2 in |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Zinc CR+3 |
| Brand | BBI |
| In Stock | Y |
| Inside Diameter | 0.512 in |
| Measurement System | Imperial |
| Outside Diameter | 0.869 in |
| Thickness | 1/8 in |