BBI 847078 Fully Threaded Cap Screw, 5/16-18, 1 in L Under Head, 5 Grade, Medium Carbon Steel, Zinc CR+3
Invoice Description
5/16"-18X1", GRD 5, HEX CAP SCREW 5/16"-18 X 1", GR5, COARSE THREAD, CARBON ZINC, HEX CAP SCREW, 100/BOX, SOLD EA/BOX, 847078
Tech Specs
Back To Top| Type | Fully Threaded |
|---|---|
| Brand | BBI |
| In Stock | Y |
| Diameter - Thread Size | 5/16/2018 |
| Finish | Zinc CR+3 |
| Grade | 5 |
| Hardness | 25 to 34 HRC |
| Head Size | 13/64 in H |
| Head Type | Hex |
| Length Under Head | 1 in |
| Material | Medium Carbon Steel |
| Material Specification | ASTM B633 |
| Measurement System | Imperial |
| Tensile Strength | 120000 psi |
| Thread Type | UNC |