BBI 847318 Partially Threaded Cap Screw, 1/2-13, 4 in L Under Head, 5 Grade, Medium Carbon Steel, Zinc CR+3
Invoice Description
HEX CAP SCREW, 1/2"X4", GR5 HEX CAP SCREW, 1/2"X4", COARSE HEAT TREATED ZINC, GRADE 5, BRI 847318
Tech Specs
Back To Top| Material | Medium Carbon Steel |
|---|---|
| Grade | 5 |
| Brand | BBI |
| In Stock | Y |
| Diameter - Thread Size | 1/2/2013 |
| Finish | Zinc CR+3 |
| Hardness | 25 to 34 HRC |
| Head Size | 5/16 in H |
| Head Type | Hex |
| Length Under Head | 4 in |
| Material Specification | ASTM B633 |
| Measurement System | Imperial |
| Shank Size | 1/2 in |
| Tensile Strength | 120000 psi |
| Thread Type | UNC |
| Type | Partially Threaded |