BBI 847440 Partially Threaded Cap Screw, 5/8-11, 3 in L Under Head, 5 Grade, Medium Carbon Steel, Zinc CR+3
Invoice Description
HEX CAP SCREW 5/8"X3",GR5 HEX CAP SCREW 5/8"X3", COARSE HEAT TREAT ZINC, GRADE 5, BRI 847440
Tech Specs
Back To Top| Material | Medium Carbon Steel |
|---|---|
| Grade | 5 |
| Brand | BBI |
| In Stock | Y |
| Diameter - Thread Size | 5/8/2011 |
| Finish | Zinc CR+3 |
| Hardness | 25 to 34 HRC |
| Head Size | 25/64 in H |
| Head Type | Hex |
| Length Under Head | 3 in |
| Material Specification | ASTM B633 |
| Measurement System | Imperial |
| Shank Size | 5/8 in |
| Tensile Strength | 120000 psi |
| Thread Type | UNC |
| Type | Partially Threaded |