BBI 848052 Finished Hex Nut, 5/16-18, Medium Carbon Steel, Zinc CR+3, 5 SAE J995 Material Grade, Right Thread
Invoice Description
5/16:-18 HEX NUT, GR 5 HEAT TREATED ZINC, COARSE, 100/PK, G5 HEX NUTS, BRIGHTON HEX NUTS 848052
Tech Specs
Back To Top| Thread Type | UNC |
|---|---|
| Material | Medium Carbon Steel |
| Material Grade | 5 SAE J995 |
| Finish | Zinc CR+3 |
| Brand | BBI |
| In Stock | Y |
| Diameter - Thread Size | 5/16/2018 |
| Hardness | HRC 32 |
| Height | 17/64 in |
| Measurement System | Imperial |
| Thread Direction | Right |
| Width Across Flats | 1/2 in |
| Wrench Size | 1/2 in |