BBI 848054 Finished Hex Nut, 3/8-16, Medium Carbon Steel, Zinc CR+3, 5 SAE J995 Material Grade, Right Thread
Invoice Description
HEX NUT, 3/8"-16, GR 5 HEX NUT, 3/8"-16, COARSE, HEAT TREATED ZINC, GRADE 5, BRI 848054
Tech Specs
Back To Top| Thread Type | UNC |
|---|---|
| Material | Medium Carbon Steel |
| Material Grade | 5 SAE J995 |
| Finish | Zinc CR+3 |
| Brand | BBI |
| In Stock | Y |
| Diameter - Thread Size | 3/8/2016 |
| Hardness | HRC 32 |
| Height | 21/64 in |
| Measurement System | Imperial |
| Thread Direction | Right |
| Width Across Flats | 9/16 in |
| Wrench Size | 9/16 in |