BBI 848056 Finished Hex Nut, 7/16-14, Medium Carbon Steel, Zinc CR+3, 5 SAE J995 Material Grade, Right Thread
Invoice Description
7/16"-14 HEX NUT, GR5 HEAT TREATED ZINC, COARSE, G5 HEX NUTS, 100/PK; 848056 BRIGHTON BEST
Tech Specs
Back To Top| Thread Type | UNC |
|---|---|
| Material | Medium Carbon Steel |
| Material Grade | 5 SAE J995 |
| Finish | Zinc CR+3 |
| Brand | BBI |
| In Stock | Y |
| Diameter - Thread Size | 7/16/2014 |
| Hardness | HRC 32 |
| Height | 3/8 in |
| Measurement System | Imperial |
| Thread Direction | Right |
| Width Across Flats | 11/16 in |
| Wrench Size | 11/16 in |