BBI 848058 Finished Hex Nut, 1/2-13, Medium Carbon Steel, Zinc CR+3, 5 SAE J995 Material Grade, Right Thread
Invoice Description
848058 HEX NUT 1/2", GR5 HEX NUT 1/2", HEAT TREATED ZINC, COARSE, GRADE 5, BRI 848058 100 PER BOX
Tech Specs
Back To Top| Thread Type | UNC |
|---|---|
| Material | Medium Carbon Steel |
| Material Grade | 5 SAE J995 |
| Finish | Zinc CR+3 |
| Brand | BBI |
| In Stock | Y |
| Diameter - Thread Size | 1/2/2013 |
| Hardness | HRC 32 |
| Height | 7/16 in |
| Measurement System | Imperial |
| Thread Direction | Right |
| Width Across Flats | 3/4 in |
| Wrench Size | 3/4 in |