BBI 848062 Finished Hex Nut, 5/8-11, Medium Carbon Steel, Zinc CR+3, 5 SAE J995 Material Grade, Right Thread
Invoice Description
HEX NUT 5/8",GR 5 HEX NUT 5/8', HEAT TREATED ZINC, COARSE, GRADE 5, BRI 848062 50/PK
Tech Specs
Back To Top| Thread Type | UNC |
|---|---|
| Material | Medium Carbon Steel |
| Material Grade | 5 SAE J995 |
| Finish | Zinc CR+3 |
| Brand | BBI |
| In Stock | Y |
| Diameter - Thread Size | 5/8/2011 |
| Hardness | HRC 32 |
| Height | 35/64 in |
| Measurement System | Imperial |
| Thread Direction | Right |
| Width Across Flats | 15/16 in |
| Wrench Size | 15/16 in |