BBI 848064 Finished Hex Nut, 3/4-10, Medium Carbon Steel, Zinc CR+3, 5 SAE J995 Material Grade, Right Thread
Invoice Description
HEX NUT 3/4", GR 5 HEX NUT 3/4", GR 5, HEAT TREATED ZINC, COARSE, GRADE 5, BRI 848064. 50/PK
Tech Specs
Back To Top| Thread Type | UNC |
|---|---|
| Material | Medium Carbon Steel |
| Material Grade | 5 SAE J995 |
| Finish | Zinc CR+3 |
| Brand | BBI |
| In Stock | Y |
| Diameter - Thread Size | 3/4/2010 |
| Hardness | HRC 32 |
| Height | 41/64 in |
| Measurement System | Imperial |
| Thread Direction | Right |
| Width Across Flats | 1-1/8 in |
| Wrench Size | 1-1/8 in |