Beck® 0830536405 FIG 338 Pipe Nipple, 2 in Nominal, MNPT End Style, 2 in L, Steel, Black, SCH 80/XH, Welded, Domestic
Description
Anvil® Beck® Brand is the nation's top manufacturer of high quality steel pipe nipples and steel couplings. Beck pipe nipples and couplings are available seamless and welded, as well as in all schedules.
Features
Back To Top- Internationally Manufactured
Tech Specs
Back To Top| Brand | Beck |
|---|---|
| In Stock | Y |
| Dimensions | 2-3/8 in OD |
| Domestic/Import | Domestic |
| End Style | MNPT |
| Finish | Black |
| Length | 2 in |
| Material | Steel |
| Method of Manufacture | Welded |
| Nominal Size | 2 in |
| Schedule Rating | SCH 80/XH |
| Series | FIG 338 |