Bessey® PC34-2 PC-2 Traditional Style Pipe Clamp, 2-3/8 in D Throat, 3/4 in Clamping
Invoice Description
PIPE CLAMP, 3/4IN FOR BLACK PIPE MALLEABLE IRON ADJUSTABLE PIPE CLAMPS
Features
Back To Top- Stable foot assembly
- Higher (finger-saving) base compared to standard pipe clamps
- Hex head on spindle to facilitate clamping (not to augment clamping force)
- Pads included on fixture
- Large clamping surface
Tech Specs
Back To Top| Brand | Bessey |
|---|---|
| In Stock | Y |
| Bar Material | Cast Iron |
| Bar Size | 3/4 in |
| Bar Thickness | 3/4 in |
| Clamp Face | 1-3/4 in |
| Clamping Capacity | 3/4 in |
| Clamping Pressure | 440 lb |
| Handle Material | Cast Iron |
| Handle Size | 4 in L |
| Screw Size | 7/16 in |
| Series | PC-2 |
| Spindle Diameter | 7/16 in |
| Throat Depth | 2-3/8 in |
| Type | Traditional Style |