Black+Decker Piranha 67-737 Circular Saw Blade, 7-1/4 in Dia, 24 Teeth
Invoice Description
7-1/4 PIRANHA CARBIDE SAW BLADE 24 TOOTH BD SAW BLADE
Features
Back To Top- Carbide™ performance blade longer life and smoother cut vs steel blades
- Heat treated for longer life
- Thin kerf design cuts more efficiently
- Fish hook gullet design removes chips more effectively
- Reinforced shoulder for greater durability
- Coated to resist residue
- Vibration dampening technology
- Expansion slots prevent warping (for applicable blades)
- 24T circle blade general purpose cutting, optimal for ripping and crosscutting in dimensional lumber
Tech Specs
Back To Top| Type | Conventional |
|---|---|
| Diameter | 7-1/4 in |
| Teeth Type | ATB |
| Number of Teeth | 24 |
| Cutting Edge Material | Tungsten Carbide |
| Blade Material | Steel |
| Brand | Black+Decker |
| In Stock | Y |
| Applicable Materials | Chipboard, Dimensional Lumber, Masonite, Particle Board, Plastic, Plywood, Wallboard and Wood |
| Arbor Size | 5/8 in |
| Kerf | 0.071 in |
| Maximum Speed | 7000 rpm |
| Thickness | 0.047 in |
| Tooth Angle | 20 deg |