Boardwalk Warehouse Broom, Yucca/Corn Fiber Bristles, 56" Overall Length, Natural
Description
For heavy-duty sweeping. Heavy metal band with four rows of stitching for strength and durability. Lacquered wood handle. Application: Concrete; Bristle Material: Yucca/Corn Fibers; Handle Material: Wood; Handle Length: 42".
Invoice Description
Tech Specs
Back To Top| Global Product Type | Brooms-Traditional Corn/Synthetic Broom |
|---|---|
| Special Features | Yucca/Corn Fibers |
| Handle Diameter | 1 1/8" |
| Application | Concrete |
| Bristle Material | Yucca/Corn Fibers |
| Handle Material | Wood |
| Handle Length | 42" |
| Overall Length | 56" |
| Brand | BOARDWALK |
| In Stock | Y |