C. & E. Fein USA200 Magnetic Drill, 1-3/4 hp, 120 VAC, 1-7/8 in, 330 to 450 rpm
Invoice Description
MAGNETIC DRILL, 1-3/8IN CAPACITY, 120v, UP TO 3/4IN SHANK CUTTER JANCY HOLEMAKER-II MAGDRILLS
Tech Specs
Back To Top| Spindle Taper | 3/4 in |
|---|---|
| Spindle Travel | 4-3/8 in |
| Spindle Speed | 330 to 450 rpm |
| Number of Spindle Speeds | 2 |
| Drill Point Pressure | 1700 lb |
| Drill to Center From Base | 1-7/8 in |
| Overall Height | 18-1/4 in |
| Horsepower | 1-3/4 hp |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Amperage Rating | 11.5 A |
| Dimensions | 13-3/4 in L x 7-3/4 in W |
| Brand | Fein Power Tools |
| In Stock | N |