Carborundum Type 27 Depressed Center Wheel, 9 in (Dia) x 1/8 in (THK), 24 (Grit), Zirconia Alumina (Abrasive)
Invoice Description
GRINDING WHEEL,9x1/8x5/8-11, PREMIER RED T27, ZIRCONIA ALUMINUM OXIDE BLEND, Z24, DEPRESSED CENTER, 24 GRIT, 10/BOX, SOLD PER EACH, 05539504708, CARBORUNDUM GRINDING WHEELS
Tech Specs
Back To Top| Type | Type 27 Depressed Center Wheel |
|---|---|
| Diameter | 9 in |
| Thickness | 1/8 in |
| Grit | 24 |
| Abrasive Material | Zirconia Alumina |
| Maximum Speed | 6600 rpm |
| Bond Type | Resin |
| Brand | Carborundum |
| In Stock | Y |