CGW® 35505 High Speed Premium Straight Cut-Off Wheel, 3 in Dia x 1/8 in THK, 3/8 in Center Hole, 24 Grit, Aluminum Oxide Abrasive
Invoice Description
CUT OFF WHEEL, 3 X 1/8 X 3/8, 24X, T1 A24R-BF, ALUMINUM OXIDE, REINFORCED, 50 PER BOX, SOLD EACH, CGW ABRASIVES METAL CUT OFF WHEELS
Features
Back To Top- Very aggressive fast cutting
Tech Specs
Back To Top| Type | High Speed Premium Straight |
|---|---|
| Grit | 24 |
| Grade | Coarse |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Maximum Speed | 23900 rpm |
| Bond Type | Resin |
| Applicable Materials | Metal and Steel |
| Brand | CGW |
| In Stock | Y |
| Center Hole Size | 3/8 in |
| Reinforced | Yes |
| Suitable For Use With | Die Grinders |
| Wheel Diameter | 3 in |
| Wheel Hardness | R |
| Wheel Thickness | 1/8 in |
| Wheel Type Number | Type 1 |
Videos
Back To TopSubstitute Items
Vortec Pro® Wolverine™ 56076 Small Cut-Off Wheel, 3 in Dia x 1/8 in THK, 3/8 in Center Hole, A36T Grit, Aluminum Oxide Abrasive
Close Substitute
LEARN MORE