CGW® 35610 Flat Fast Cut Depressed Center Wheel, 4 in Dia x 1/4 in THK, 5/8 in Center Hole, 24 Grit, Aluminum Oxide Abrasive
Invoice Description
GRINDING WHEEL, 4 X 1/4 X 5/8-11, T27 A24R FAST CUT, ECONOMICAL, ALUMINUM OXIDE, 25 PER BOX, SOLD EACH, CGW ABRASIVES DEPRESSED CENTER GRINDING WHEELS
Features
Back To Top- Premium grain allows for high performance grinding action
- Excellent ratio of stock removal/wheel loss
- For working on flat grinding surfaces
- Most efficient when used between 0 to 15 deg angle
- The best choice for smooth finishing
Tech Specs
Back To Top| Type | Flat Fast Cut |
|---|---|
| Grit | 24 |
| Grade | Coarse |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Maximum Speed | 15300 rpm |
| Bond Type | Resin |
| Applicable Materials | Metal |
| Brand | CGW |
| In Stock | Y |
| Center Hole Size | 5/8 in |
| Connector Type | Arbor |
| Wheel Color | Gray |
| Wheel Diameter | 4 in |
| Wheel Hardness | R |
| Wheel Thickness | 1/4 in |
| Wheel Type Number | Type 27 |