CGW® 38009 Straight Bench and Pedestal Grinding Wheel, 6 in Dia x 3/4 in THK, 1 in Center Hole, 60 Grit, Aluminum Oxide Abrasive
Invoice Description
6X3/4X1, T1, BENCH GRINDING WHEEL A60-M-V, AO, BROWN CAMEL GRINDING WHEELS
Features
Back To Top- Straight vitrified wheels used for off-hand tool sharpening and grinding
- Common settings for bench and pedestal grinders are in maintenance departments, tool and die shops and metal fabrication shops
Tech Specs
Back To Top| Type | Straight |
|---|---|
| Grit | 60 |
| Grade | Coarse |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Maximum Speed | 4456 rpm |
| Bond Type | Vitrified |
| Brand | CGW |
| In Stock | N |
| Applicable Materials | Ferrous Alloy, High Tensile Materials and Wood |
| Center Hole Size | 1 in |
| Wheel Color | Brown |
| Wheel Diameter | 6 in |
| Wheel Hardness | M |
| Wheel Thickness | 3/4 in |
| Wheel Type Number | Type 1 |