CGW® 38022 Straight Bench and Pedestal Grinding Wheel, 8 in Dia x 1 in THK, 1 in Center Hole, 36 Grit, Aluminum Oxide Abrasive
Invoice Description
8X1X1-1/4,T1, BENCH GRINDING WHEEL A36-M-V, AO, BROWN CAMEL GRINDING WHEELS
Features
Back To Top- Straight vitrified wheels used for off-hand tool sharpening and grinding
- Common settings for bench and pedestal grinders are in maintenance departments, tool and die shops and metal fabrication shops
Tech Specs
Back To Top| Type | Straight |
|---|---|
| Grit | 36 |
| Grade | Extra Coarse |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Maximum Speed | 3600 rpm |
| Bond Type | Vitrified |
| Brand | CGW |
| In Stock | N |
| Applicable Materials | Ferrous Alloy, High Tensile Materials and Wood |
| Center Hole Size | 1 in |
| Wheel Color | Brown |
| Wheel Diameter | 8 in |
| Wheel Hardness | O |
| Wheel Thickness | 1 in |
| Wheel Type Number | Type 1 |