CGW® 38507 Straight Bench and Pedestal Grinding Wheel, 6 in Dia x 1 in THK, 1 in Center Hole, 60 Grit, Silicon Carbide Abrasive
Invoice Description
6X1X1, BENCH GRINDING WHEEL, TYPE-1, GC60-I-V, GREEN SILICON CARBIDE, 4,456 RPM, NON-FERROUS METALS, TUNGSTEN CARBIDE FOR SHARPENING CARBIDE TOOLS, CAMEL GRINDING WHEELS
Features
Back To Top- Straight vitrified wheels used for off-hand tool sharpening and grinding
- Common settings for bench and pedestal grinders are in maintenance departments, tool and die shops and metal fabrication shops
Tech Specs
Back To Top| Type | Straight |
|---|---|
| Grit | 60 |
| Grade | Medium |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Maximum Speed | 4456 rpm |
| Bond Type | Vitrified |
| Applicable Materials | Non-Ferrous Metals and Tungsten Carbide |
| Brand | CGW |
| In Stock | N |
| Center Hole Size | 1 in |
| Wheel Color | Green |
| Wheel Diameter | 6 in |
| Wheel Hardness | I |
| Wheel Thickness | 1 in |
| Wheel Type Number | Type 1 |