CGW® 45235 3-in-1 High Performance Depressed Center Wheel, 7 in Dia x 3/32 in THK, 36 Grit, Aluminum Oxide Abrasive
- Item Code: CGW 45235
- Brand: CGW
- Mfg Part No: 45235
Discontinued
View Replacement ItemsInvoice Description
COMBO WHEEL 7X.094X5/8-11 3-IN-1 CUT/GRIND FINISH WHEEL A/O GRAIN
Features
Back To Top- High performance wheels made to cut quickly, grind easily and finish work surfaces with one wheel
- Contaminant-free wheels contains <0.1% iron, sulfur or chlorine for rust-free and corrosion-free results
- Cost effective wheel eliminates frequent wheel changes and increases production time
- Three layers of fiberglass net reinforcement provides added strength and flexibility
- For working on flat grinding surfaces
- Most efficient when used between 0 to 15 deg angle
- The best choice for smooth finishing
Tech Specs
Back To Top| Type | 3-in-1 High Performance |
|---|---|
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Maximum Speed | 8600 rpm |
| Applicable Materials | Steel and Stainless Steel |
| Brand | CGW |
| In Stock | N |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Thread Size | 5/8/2011 |
| Connector Type | Arbor |
| Grade | Medium |
| Grit | 36 |
| Reinforced | Yes |
| Wheel Color | Black |
| Wheel Diameter | 7 in |
| Wheel Hardness | S |
| Wheel Thickness | 3/32 in |
| Wheel Type Number | Type 27 |
Substitute Items
Vortec Pro® Wolverine™ 56425 Cut-Off Wheel Combo, 7 in Dia x 1/8 in THK, A24T Grit, Aluminum Oxide Abrasive
Close Substitute
LEARN MORE