CGW® 49019 Grinding Cone, 1-1/2 in Max Diameter, 3 in THK Head, 16R Grit, Coarse Grade, Aluminum Oxide Abrasive
Invoice Description
RESIN CONE, 1-1/2 x 3 x 5/8-11, T16, A16R, ALUMINUM OXIDE (AO), MAX RPM: 24,100, 10/BOX, SOLD PER EACH, CGW ABRASIVES GRINDING CONES
Tech Specs
Back To Top| Type | Type 16 |
|---|---|
| Grit | 16R |
| Grade | Coarse |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Maximum Speed | 24100 rpm |
| Bond Type | Resin |
| Brand | CGW |
| In Stock | Y |
| Head Thickness | 3 in |
| Maximum Diameter | 1-1/2 in |
| Shape Code | T16 |
| Shape Type | Conical |
| Thread Size | 5/8/2011 |