CGW® 49032 Grinding Plug, 1-1/2 in Max Diameter, 3 in THK Head, 16R Grit, Coarse Grade, Aluminum Oxide Abrasive
Invoice Description
1-1/2X3INX3/8-24 T18 GRINDING STONE
Tech Specs
Back To Top| Type | Type 18 |
|---|---|
| Shape Code | T18 |
| Grit | 16R |
| Grade | Coarse |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Maximum Speed | 24100 rpm |
| Bond Type | Resin |
| Brand | CGW |
| In Stock | Y |
| Head Thickness | 3 in |
| Maximum Diameter | 1-1/2 in |
| Shape Type | Square Tip |
| Thread Size | 3/8/2024 |