CGW® Green Grind 49543 Green Grind Flat Depressed Center Wheel, 4-1/2 in Dia x 5/32 in THK, 7/8 in Center Hole, 36 Grit, Zirconia Alumina Abrasive
Invoice Description
GRINDING WHEEL,4-1/2INx7/8IN, GREEN,.16(5/32IN) THICKNESS,TYPE 27, 36 GRIT CAMEL GRINDING WHEELS
Features
Back To Top- Premium grain allows for high performance grinding action
- 50% faster metal removal than aluminum oxide wheels
- Contaminant-free wheels contain <0.1% iron, sulfur, or chlorine for rust-free and corrosion-free results
- Grain and bond engineered for cooler working
- Does not discolor or warp stainless steel
- Exceptionally fast grinding
- Made for smoother, quieter working and less operator fatigue
Tech Specs
Back To Top| Type | Flat |
|---|---|
| Grit | 36 |
| Abrasive Material | Zirconia Alumina |
| Maximum Speed | 13300 rpm |
| Applicable Materials | Stainless Steel, Mild Steel, Hard Face, Titanium, Inconel and Aluminum |
| Brand | CGW |
| In Stock | Y |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Size | 7/8 in |
| Connector Type | Arbor |
| Grade | Medium |
| Wheel Color | Green |
| Wheel Diameter | 4-1/2 in |
| Wheel Thickness | 5/32 in |
| Wheel Type Number | Type 27 |