CGW® Quickie Cut™ 35518 Quickie Cut™ Flexible Straight Cut-Off Wheel, 7 in Dia x 1/16 in THK, 7/8 in Center Hole, 36 Grit, Zirconia Alumina Abrasive
Invoice Description
Features
Back To Top- Flexible wheel design for fast cutting and easy work penetration
Tech Specs
Back To Top| Type | Flexible Straight |
|---|---|
| Series | Quickie Cut� |
| Grit | 36 |
| Grade | Medium |
| Abrasive Material | Zirconia Alumina |
| Maximum Speed | 8500 rpm |
| Bond Type | Resin |
| Applicable Materials | Steel and Stainless Steel |
| Brand | CGW |
| In Stock | Y |
| Center Hole Size | 7/8 in |
| Reinforced | Yes |
| Suitable For Use With | Right Angle Grinders |
| Wheel Diameter | 7 in |
| Wheel Hardness | T |
| Wheel Thickness | 1/16 in |
| Wheel Type Number | Type 1 |
Videos
Back To TopSubstitute Items
Tiger® 58003 Fast Cut and Long Life Flat Performance Line Thin Cut-Off Wheel, 7 in Dia x 0.06 in THK, 7/8 in Center Hole, Z60T Grit, Zirconia Alumina Abrasive