CGW® Quickie Cut™ 45007 Quickie Cut™ Type 27 Depressed Center Flat Cut-Off Wheel, 6 in Dia x 0.045 in THK, 7/8 in Center Hole, 60 Grit, Zirconia Alumina Abrasive
Invoice Description
Features
Back To Top- Zirconia grain allows for faster cutting and longer life
Tech Specs
Back To Top| Type | Type 27 Depressed Center Flat |
|---|---|
| Series | Quickie Cut� |
| Grit | 60 |
| Grade | Medium |
| Abrasive Material | Zirconia Alumina |
| Maximum Speed | 10200 rpm |
| Bond Type | Resin |
| Applicable Materials | Steel and Stainless Steel |
| Brand | CGW |
| In Stock | Y |
| Center Hole Size | 7/8 in |
| Reinforced | Yes |
| Suitable For Use With | Right Angle Grinders |
| Wheel Diameter | 6 in |
| Wheel Hardness | S |
| Wheel Thickness | 0.045 in |
| Wheel Type Number | Type 27 |
Documents & Guides
Back To TopVideos
Back To TopSubstitute Items
Tiger® 58022 Fast Cut and Long Life Performance Line Thin Depressed Center Cutting Wheel, 6 in Dia x 0.045 in THK, 7/8 in Center Hole, 60 Grit, Zirconia Alumina Abrasive