CGW® Quickie Cut™ 45027 Thin Cut-Off Wheel, 7 in Dia x 3/32 in THK, 36 Grit, White Aluminum Oxide Abrasive
Invoice Description
7X3/32X5/8-11,36X CUT OFF WHEEL T27, WA36-S-BF, AO, THIN CAMEL CUT OFF WHEELS
Features
Back To Top- 3/32 in THK for cutting/notching wheels
- Externally reinforced with a unique bond for long wheel life and faster cutting action
Tech Specs
Back To Top| Type | Thin |
|---|---|
| Grit | 36 |
| Grade | Medium |
| Abrasive Material | White Aluminum Oxide |
| Maximum Speed | 8500 rpm |
| Bond Type | Resin |
| Applicable Materials | Metal and Stainless Steel |
| Brand | CGW |
| In Stock | N |
| Center Hole Thread Size | 5/8/2011 |
| Reinforced | Yes |
| Suitable For Use With | Right Angle Grinders |
| Wheel Diameter | 7 in |
| Wheel Hardness | S |
| Wheel Thickness | 3/32 in |
| Wheel Type Number | Type 1 |