Champion Brass 209A Tapered General Purpose Hose Barb Fitting, 5/8 x 3/8 in, Hose Barb x FPT, 150 psi
Invoice Description
HOSE BARB,5/8,BARB TO FPT, ID 3/8,THREAD 1/4, BRASS BRASS PIPE HOSE BARBS
Tech Specs
Back To Top| Type | Tapered, General Purpose |
|---|---|
| Series | 209A |
| Nominal Size | 5/8 x 3/8 in |
| End Style | Hose Barb x FPT |
| Hex Size | 5/8 in |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Material | Brass Grade CA360, CA345, CA377 |
| Dimensions | 1-17/32 in L |
| Brand | Champion Brass |
| In Stock | Y |