Champion Brass 209A Tapered General Purpose Hose Barb Fitting, 3/8 x 3/8 in, Hose Barb x FPT, 150 psi
Invoice Description
HOSE BARB,3/4, BARB TO FPT, ID 3/8,THREAD 3/8, BRASS BRASS PIPE HOSE BARBS
Tech Specs
Back To Top| Type | Tapered, General Purpose |
|---|---|
| Series | 209A |
| Nominal Size | 3/8 x 3/8 in |
| End Style | Hose Barb x FPT |
| Hex Size | 3/4 in |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Material | Brass Grade CA360, CA345, CA377 |
| Dimensions | 1-39/64 in L |
| Brand | Champion Brass |
| In Stock | Y |