Chicago Pneumatic T023995 Angle Die Grinder, 1/4 in Collet, 0.3 hp, 11 to 22.048 cfm Air Flow, 22500 rpm Speed
Description
The CP875 series is designed for general maintenance in limited spaces. It has an integrated pneumatic regulator with a power of 0.3 HP (220 W). It is a very compact and lightweight tool, ensuring extreme maneuverability in high-speed grinding applications. Available as a bare tool or as a kit.
Invoice Description
Features
Back To Top- Compact and lightweight tool designed for easy maneuverability
- 90 deg angle head allows flexibility in tight areas
- Built-in air regulator
Tech Specs
Back To Top| Brand | Chicago Pneumatic |
|---|---|
| In Stock | Y |
| Air Flow Rate | 11 to 22.048 cfm |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Collet Capacity | 1/4 in |
| Dimensions | 4.88 in L |
| Exhaust Location | Rear |
| Horsepower | 0.3 hp |
| Minimum Hose Size | 3/8 in |
| Sound Level | 112.3 dBA Power/101.3 dBA Pressure |
| Speed | 22500 rpm |
| Throttle Style | Lever |
| Tool/Kit | Bare Tool |