CM® 2210 622 Single Reeved Hand Chain Hoist, 1 ton Load, 15 ft H Lifting, 13 in Min Between Hooks, 1-1/32 in Hook Opening, 77 lb Rated
Invoice Description
HOIST,HAND CHAIN,1T,15FT LIFT,SERIES 622, LOW HEADROOM,SELF-ADJ BRAKE, COLUMBUS McKINNON HOISTS
Features
Back To Top- Simple, efficient, economical design
- Equipped with hardened load chain for flexibility and long wear
- Compact design low headroom and lightweight steel construction for easy installation, even in confined spaces
- Weston type load brake requires no lubrication
- Hand wheel cover with guide slots minimizes jamming and slipping
- Forged swivel hooks with latches reduce twisting of chain and unintentional unhooking of load when chain is slack
- Standard hand chain drop is 2 ft less than lift
- 37 ft chain overhaul
- Hook mounting
Tech Specs
Back To Top| Type | Single Reeved |
|---|---|
| Series | 622 |
| Load Capacity | 1 ton |
| Lifting Height | 15 ft |
| Minimum Between Hooks | 13 in |
| Hook Opening | 1-1/32 in |
| Pull to Lift Rated Load | 77 lb |
| Brake Type | Weston |
| Dimensions | 5-19/32 in L x 5-19/32 in W x 5-9/16 in D |
| Brand | CM |
| In Stock | Y |